Docker dla programistów Drupala

Jednym z pierwszych kroków, jaki musi zrobić programista przy kolejnym projekcie jest tworzenie nowego środowiska.
Ile ludzi, tyle możliwych rozwiązań.

Niektórzy instalują środowisko LAMP bezpośrednio na swoim laptopie i współdzielą środowisko między wszystkimi swoim projektami. Te podejście ma jednak problemy - jak przygotować trochę inne środowisko dla każdego projektu (np. z różnymi wersjami PHP?)

Alternatywą jest używanie maszyn wirtualnych dla każdego projektu. Rozwiązuje to problem izolacji, niestety wprowadza pewne problemy. Jak współdzielić konfigurację między programistami w zespole? Sama wirtualizacja często wprowadza duży narzut.

Popularnym narzędziem rozwiązującym problem współdzielenia konfiguracji jest Vagrant wraz z systemami automatycznej konfiguracji (takimi jak chef, czy puppet). Niestety, vagrant sam wykorzystuje pełną wirutalizację, przez co problem narzutu nie jest rozwiązany.

Na tej sesji chciałbym pokazać wydajne rozwiązanie które pomoże w tworzeniu dedykowanego środowiska dla projektu, a jednocześnie nie wprowadza dużego narzutu - będzie to docker (http://docker.io). Porównam wydajność tego rozwiązania, oraz pokażę możliwości i podstawy pracy, oczywiście z perspektywy programisty Drupala

Speakers: 
Status: 
Accepted
Experience level: 
Intermediate
Session Language: 
Polish
Type: 
lecture